Sztuka przechowywania kryptowalut

Sztuka przechowywania kryptowalut

Portfele kryptowalutowe

Z pozoru banalna czynność taka, jak przechowywanie kryptowalut niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Zakupione Bitcoiny możemy w bardzo łatwy sposób stracić, jeśli nie będziemy przestrzegać pewnego Savoir-vivre. Jakby nie patrzeć jest to aktywo w pełni cyfrowe, a więc podatne na wszelkiego rodzaju scamy czy hackowanie. Postaram Ci się zaraz nieco przybliżyć z czym to wszystko się je.

 

Słowniczek inwestora kryptowalutowego

Żebyśmy mogli bez problemu rozmawiać jak równy z równym musisz przyswoić pewne pojęcia związane stricte z portfelami kryptowalutowymi:

  • Klucz publiczny – jest to ciąg znaków w postaci liter i cyfr (26-34 znaki), który można porównać do numeru konta bankowego. Jest to adres, na który przelewane są nasze kryptowalutowe środki. Każdy adres można śledzić w sieci, lecz mimo to jest on anonimowy, gdyż nie są do niego przypisane żadne nasze prywatne dane,
  • Klucz prywatny – tak samo jak wyżej, jest to ciąg znaków w postaci liter i cyfr, jednak pełnią one rolę hasła do Naszego konta. Klucz prywatny musi być przez Nas ściśle chronione i pod żadnym pozorem nie możemy go nikomu udostępnić. Z racji tego, że klucze prywatne są bardzo długie i skomplikowane, nie jesteśmy w stanie go zapamiętać. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi tzw. seed,
  • Seed – jest on kluczem prywatnym w zaszyfrowanej, przystępnej dla normalnego człowieka w formie. W praktyce są to losowe słowa w języku angielskim (zazwyczaj 12 lub 24 słowa). Stanowią one zabezpieczenie w przypadku odzyskiwania portfela i środków na nim zawartych. Tylko i wyłączne ich wpisanie w odpowiedniej kolejności da Nam dostęp do naszego

 

Unikaj giełd kryptowalutowych

Stare chińskie przysłowie mówi, że giełdy kryptowalutowe dzielą się na te, które już zostały zhakowane i te, które zostaną zhakowane w przyszłości.

Generalnie sprowadza się to do tego, że dużym ryzykiem jest trzymanie swoich środków na bądź co bądź obcej stronie internetowej. Historia widziała już wiele takich przypadków w historii, a najsłynniejszym jest chyba uśmiercenie w ten sposób giełdy MT Gox. Dla ciekawskich polecam zagłębić się w temat 🙂

Oczywiście małe środki używane na bieżąco do tradingu czy w innych celach raczej są stosunkowo bezpieczne. Jednak trzymanie oszczędności życia nawet na giełdach takich gigantów jak Binance czy Coinbase jest obarczone dużym ryzykiem.

 

Portfele mobilne

Żyjemy w dobie smartfonów, które pełnią rolę przenośnych komputerów. Wszystko mamy w aplikacjach, w zasięgu ręki. Tak samo może być z kryptowalutami. Istnieje szereg portfeli mobilnych w postaci apek, które zapewniają względne bezpieczeństwo i łatwy dostęp do swoich środków.

Czy to ze Sklepu Play czy IStore pobieramy wybraną przez Nas aplikację i kreator konta przeprowadza Nas za rękę przez całą procedurę. Dostajemy seedy, które zapisujemy na kartce w bezpiecznym miejscu i to w zasadzie tyle. Pozostaje jeszcze tylko przelać te środki do Naszego portfela.

 

 

Trust Wallet

Portfel mobilny Trust Wallet

 

 

Dla kogo polecam to rozwiązanie? W zasadzie dla większości ludzi. Jest wygodne, stosunkowo bezpieczne i niezbyt skomplikowane. Oczywiście bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od Nas samych i od tego czy wchodzimy na podejrzane strony, instalujemy dziwne aplikacje, posiadamy antywirusa etc. Z tym, że to tyczy się każdej przestrzeni użytkownika związanej z finansami i prywatnymi danymi.

Dopóki nie operujemy jakimiś znaczącymi kwotami nie ma sensu inwestować pieniędzy w inne rozwiązania. Oczywiście dla jednego dużą kwotą będzie tysiąc złotych, dla innego 100.000 tysięcy, jest to kwestia indywidualna. Tak czy siak zawsze należy pamiętać, żeby inwestować tylko tyle pieniędzy ile jesteśmy w stanie ewentualnie stracić.

Od siebie mogę polecić kilka aplikacji, z których osobiście korzystam:

  • Samourai Wallet – portfel przeznaczony tylko i wyłącznie do BTC. Bardzo prosty, umożliwia tylko i wyłącznie przesył oraz trzymanie Bitcoina bez żadnych rozbudowanych funkcji,
  • Trust Walletjest on wytworem pochodzącym od giełdy Binance. Dużą jego zaletą jest obsługa naprawdę szerokiej gamy monet, nawet tych z DeFi. Przyjazny design i prosta obsługa przyciąga całą gamę użytkowników,
  • Crypto.comtutaj mamy do czynienia nie tyle z portfelem co z całym ekosystemem tejże marki. Instalując ich portfel możemy bezpośrednio z aplikacji kupować, sprzedawać, czy wymieniać kryptowaluty. Do tego z całego serca polecam ich kart pre-paidową Visa, którą możemy doładowywać z naszego portfela za pośrednictwem kryptowalut.

 

 

Karta Crypto.com

Karta pre-paid Crypto.com Visa

 

 

Portfele desktopowe

Jeśli chodzi o portfele dostępne na komputery stacjonarne czy notebooki to sprawa wygląda bardzo podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych. Instalujemy program, który pozwala nam przechowywać swoje monety.

Jeśli już jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem to warto rozważyć portfele, które są dostępne za pośrednictwem zarówno komputera jak i smartfona. Wtedy w przypadku braku dostępu do desktopu wciąż możemy realizować transakcje i zarządzać swoimi walutami z poziomu telefonu komórkowego. Bardzo znanym i lubianym w społeczności rozwiązaniem jest oprogramowanie od Coinomi. Jest to jeden z najstarszych portfeli na rynku, który wciąż jest aktualizowany. Jego ogromną zaletą jest, tak samo jak w przypadku Trust Wallet, obsługa dosłownie tysięcy tokenów.

Bezpieczeństwo w przypadku aplikacji dostępnych na komputery stacjonarne również sprowadza się do Naszej świadomości i ostrożności z zakresu poruszania się w sieci.

 

Portfele sprzętowe

Doszliśmy do momentu w którym mogę przedstawić Ci najbezpieczniejsze i najbardziej optymalne rozwiązanie z zakresu przechowywania kryptowalut. Rozwiązaniem tym są portfele sprzętowe takie jak np. Ledger Nano S, czy Trezor One.

Wyobraź sobie, że ludzie stworzyli coś takiego jak fizyczne portfele, które swoim wyglądem przypominają pendrive’y. Dlaczego jest to najlepsze i najbardziej bezpieczne rozwiązanie? Ano dlatego, że nie są one stale podłączone do sieci. Dzięki temu ryzyko wyzerowania naszego kryptowalutowego konta przez złodziei spada niemalże do 0.

W takim razie jak ma działać to w sieci blockchain skoro nie jest do niej podłączone? W praktyce fizyczne urządzenie jest naszym punktem dostępowym do portfela. Przykładowo Ledger Nano S nie ma swojego zasilania, więc działa tylko za pośrednictwem kabla USB podłączonego do komputera czy smartfona. Do aplikacji dedykowanej temu urządzeniu mamy dostęp cały czas, widzimy Nasze saldo, historię operacji etc. Lecz żeby wykonać jakąkolwiek transakcję musimy zatwierdzić ją na sprzęcie fizycznym. Z kolei sam pendrive też jest zahasłowany, więc naprawdę trudno tutaj cokolwiek zrobić. Bezpieczeństwo level expert.

Wcześniej wspominałem, że dla większości poczatkujących inwestorów rozwiązania takie jak portfele mobilne czy desktopowe będą w zupełności wystarczające. Jednak jeśli ktoś posiada znaczącą ilość swoich funduszy w formie kryptowalut to nie wyobrażam sobie przechowywać ich w innej formie niż portfel fizyczny. Oczywiście urządzenia te do najtańszych nie należą, lecz moim zdaniem za bezpieczeństwo swoich pieniędzy warto mimo wszystko zapłacić te parę stówek.

Jeśli zdecydujesz się już na zakup portfela sprzętowego to koniecznie upewnij się, że zamawiasz go ze strony producenta. Pod żadnym pozorem nie kupuj urządzenia z allegro czy też innych sklepów internetowych mających je w swojej ofercie. Pochodzenie takiego urządzenia nie jest do końca wiadome, więc po co generować dodatkowe ryzyko.

 

 

Ledger Nano S

Portfel Sprzętowy Ledger Nano S

 

 

Dywersyfikacja

Osobiście jestem maniakiem na punkcie bezpieczeństwa. I Ciebie tez postaram się tym zarazić, zwłaszcza jeśli chodzi o pieniądze. Zdecydowanie nie polecam trzymania wszystkich środków na jednym portfelu. Czy to będzie portfel mobilny, desktopowy czy nawet sprzętowy – zawsze zalecam dywersyfikacje środków. Dzięki temu w przypadku włamania na jeden z nich zawsze zostają Nam kryptowaluty trzymane na pozostałych aplikacjach czy urządzeniach.

Niestety, ale w świecie kryptowalut nie funkcjonuje coś takiego jak BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) i raz utracone środki przepadną na zawsze, nikt Nam nie pomoże i nikt ich nie zwróci.

 

Podsumowanie

Podsumowując moje dzisiejsze wypociny, to jaki portfel wybierzesz zależy przede wszystkim od tego jakim jesteś inwestorem. Jeśli dopiero zaczynasz, inwestujesz małe kwoty i raczej nie zamierzasz być na rynku latami – wybierz portfel mobilny lub desktopowy. Z kolei jeśli wiążesz przyszłość z kryptowalutami i te aktywa stanowią znaczną część Twojego portfela inwestycyjnego – zainteresuj się portfelami sprzętowymi. Pamiętaj, że bezpieczeństwo nie ma ceny 🙂

 

Wszystkiego dobrego!

 

/////////////////

Żadna z rzeczy napisanych w tym artykule nie jest poradą inwestycyjną w rozumieniu art.42 ust. 1 i art.76 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz